Acer Nitro V 16 Ryzen 5 240 4.3GHz 32GB RAM 1TB SSD 512GB SSD GeForce RTX 5050
Acer Nitro V 16 Ryzen 5 240 4.3GHz 32GB RAM 1TB SSD 512GB SSD GeForce RTX 5050
PayMore Arlington
SKU:TX04-4901B-R1R2
Couldn't load pickup availability
Acer Nitro V 16 Ryzen 5 240 4.3GHz 32GB RAM 1TB SSD 512GB SSD GeForce RTX 5050
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Acer Laptop |
| Brand | Acer |
| Model | Nitro V 16 |
| MPN | AN515-41 |
| Release Year | 2025 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Brand | AMD |
| Processor | Ryzen 5 240 |
| Processor Speed | 4.3GHz |
| GPU/Graphics Card | GeForce RTX 5050 |
| Memory (Ram) | 32GB RAM |
| Storage 1 | 1TB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | 512GB |
| Storage Type 2 | SSD |
| Screen Size | 16" |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Integrated Graphics | AMD Radeon 760M |
| Display | WUXGA |
| Refresh Rate | 180Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard | Yes |
| WiFi | Yes |
| Color | Black |
| Absolute/Computrace Enabled? | No |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Fair |
| Connections |
MicroSD Card Reader
HDMI Port
Charging Port
3.5mm Headphone/Microphone Combo
Ethernet Port
3x USB-A 2.0 Port
USB-C 3.2 Gen 1 Port
|
| Serial# | 53201874734 |
| Password | N/A |
Cosmetic condition:
The top and bottom case are in fair condition, showing scuffs, dents, scratches, and general wear, including some semi-deep scratches that are easy to see. The sides are also in fair condition with some deep scratches, dents, and wear. The ports are functional but show heavy use with dings and scratches. The screen is in fair condition with scratches, scuffs, and wear. The keyboard is in fair condition from heavy use, with scratches, dents, and wear. The hinges are in good condition, sturdy, and working properly. The bezel is in fair condition with signs of use, including scuffs, dents, and scratches. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to WiFi networks without problems, and audio was tested by playing a video. The keyboard has also been tested, and all keys work properly.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.