Alienware 16 Aurora 16" Core 7 240H 2.5GHz 16GB RAM 512GB SSD RTX 5050 Open Box
Alienware 16 Aurora 16" Core 7 240H 2.5GHz 16GB RAM 512GB SSD RTX 5050 Open Box
PayMore Arlington
SKU:TX04-5181E-R1R5
Couldn't load pickup availability
Alienware 16 Aurora 16" Core 7 240H 2.5GHz 16GB RAM 512GB SSD RTX 5050 Open Box
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Alienware Laptop |
| Brand | Alienware |
| Model | 16 Aurora |
| MPN | AC16250 |
| Release Year | 2025 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | Core 7 240H |
| Processor Speed | 2.5GHz |
| GPU/Graphics Card | GeForce RTX 5050 |
| Memory (Ram) | 16GB RAM |
| Storage 1 | 512GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Screen Size | 16" |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Integrated Graphics | Intel Graphics |
| Display | WQXGA |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard | Yes |
| WiFi | Yes |
| Color | Azurite Blue |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Flawless |
| Connections |
Charging Port
3.5mm Headphone/Microphone Combo
Ethernet Port
2x USB-A 2.0 Port
2x USB-C 3.2 Gen 1 Port
HDMI Port
|
| Serial# | 4T76QH4 |
Cosmetic condition:
This laptop is brand new and comes in the manufacturer’s original packaging. It is not sealed and was only opened to verify the contents. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
This laptop is brand new and comes in the manufacturer’s original packaging. It is not sealed and was opened only to verify the contents.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.