Dell XPS 15.6" i7-9750H 2.6GHz 8GB RAM 512GB SSD GeForce GTX 1650
Dell XPS 15.6" i7-9750H 2.6GHz 8GB RAM 512GB SSD GeForce GTX 1650
PayMore Arlington
SKU:TX04-5187B-R1R2
Couldn't load pickup availability
Dell XPS 15.6" i7-9750H 2.6GHz 8GB RAM 512GB SSD GeForce GTX 1650
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Dell Laptop |
| Brand | Dell |
| Model | XPS |
| MPN | N/A |
| Release Year | 2020 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i7-9750H |
| Processor Speed | 2.6GHz |
| GPU/Graphics Card | GeForce GTX 1650 |
| Memory (RAM) | 8GB RAM |
| Storage 1 | 512GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Battery Health | Excellent |
| Screen Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics 630 |
| Display | FHD Matte LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard |
No
|
| WiFi | Yes |
| Absolute/Computrace Enabled? | No |
| Color | Abyss Black |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Fair |
| Connections |
Charging Port
3.5mm Headphone/Microphone Combo
SD Card Reader
2x USB-A 3.1 Port
HDMI Port
USB-C 3.1 Port
|
| UPC | N/A |
| Serial# | HB3Z793 |
Cosmetic condition:
The bottom is in fair condition due to scuffs, dents, scratches and wear. Some of these scratches are semi-deep and easily seen. The sides are in fair condition due to some deep scratches, dents and wear. All of the ports are in good condition and clean. The screen is in fair condition due to scratches, scuffs and wear. The keyboard is in good condition with some minor wear and signs of use. The hinges are in good condition, sturdy and functioning properly. The bezel is in fair condition with signs of use as well as scuffs, dents and scratches. The top case is in fair condition due to the sticker imprint(s) that were left when the sticker(s) were removed. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to WiFi networks without problems, and audio was tested by playing a video. The keyboard has also been tested, and all keys work properly.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.