HP ProBook x360 435 G8 13.3" Ryzen 3 5400U 2.6GHz 8GB RAM 256GB SSD
HP ProBook x360 435 G8 13.3" Ryzen 3 5400U 2.6GHz 8GB RAM 256GB SSD
PayMore Arlington
SKU:TX04-4806A-R1R5
Couldn't load pickup availability
HP ProBook x360 435 G8 13.3" Ryzen 3 5400U 2.6GHz 8GB RAM 256GB SSD
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | HP Laptop |
| Brand | HP |
| Model | ProBook x360 |
| MPN | 435 G8 |
| Release Year | 2021 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Brand | AMD |
| Processor | Ryzen 3 5400U |
| Processor Speed | 2.6GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (RAM) | 8GB RAM |
| Storage 1 | 256GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Screen Size | 13.3" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Display | HD Touchscreen LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Backlit Keyboard |
No
|
| WiFi | Yes |
| Color | Glacier Silver |
| Absolute/Computrace Enabled? | No |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Good |
| Connections |
HDMI Port
3.5mm Headphone/Microphone Combo
MicroSD Card Reader
2x USB-A 3.0 Port
USB-C 3.1 Port
|
| UPC | N/A |
| Serial# | 5CG1414WGM |
Cosmetic condition:
This device is in good cosmetic condition overall, with minimal wear on the top, bottom, and all four sides. The screen shows some minor wear and scuffs, and the keyboard has minor wear with signs of use. The bezel has little to no wear, all ports are clean and in good condition, and the hinges are sturdy and function properly. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to WiFi networks properly, and audio was tested by playing a video with no issues. The keyboard was tested and all keys work properly, and the touch functions were also tested and are fully functional.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.