HP Victus 15-FA0033DX 15.6" i5-12450H 2.0GHz 8GB RAM 512GB SSD GeForce RTX 3050
HP Victus 15-FA0033DX 15.6" i5-12450H 2.0GHz 8GB RAM 512GB SSD GeForce RTX 3050
PayMore Arlington
SKU:TX04-5186A-R1R3
Couldn't load pickup availability
HP Victus 15-FA0033DX 15.6" i5-12450H 2.0GHz 8GB RAM 512GB SSD GeForce RTX 3050
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | HP Laptop |
| Brand | HP |
| Model | Victus |
| MPN | 15-FA0033DX |
| Release Year | 2024 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i5-12450H |
| Processor Speed | 2.0GHz |
| GPU/Graphics Card | GeForce RTX 3050 |
| Memory (RAM) | 8GB RAM |
| Storage 1 | 512GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Screen Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics |
| Display | FHD Matte LCD |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard | Yes |
| WiFi | Yes |
| Color | Blue |
| Absolute/Computrace Enabled? | No |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Fair |
| Connections |
Ethernet Port
HDMI Port
3.5mm Headphone/Microphone Combo
2x USB-A 3.1 Port
USB-C 3.1 Port
|
| UPC | N/A |
| Serial# | 5CD445C405 |
Cosmetic condition:
The bottom and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear, and the ports are clean and in good condition. The screen, keyboard, bezel, and hinges are all in good condition, with the screen and keyboard showing minor wear and light scuffs from normal use; the hinges remain sturdy and function properly. The top case is in fair condition due to sticker imprints left behind after sticker removal. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to Wi‑Fi networks successfully, and audio playback was tested by playing a video. The keyboard has also been tested, and all keys function properly.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.